500 lóerős Audi A1 PDF Nyomtatás E-mail

Az Audi tavaly sem hagyta kielégítetlenül a VW-konszern rajongóit a híres Wörthersee Tour-on, és idén is egy ütős meglepetéssel készülnek a négykarikások a tuningvilág egyik legnépszerűbb rendezvényére. A GTI-találkozó kedélyeit ezúttal egy öthengeres törpe-Audi borzolja az A1 Clubsport Quattro Concept személyében.

A kifejezetten vérmes külső haragos technikát takar, a motorháztető alatt pedig karbon burkolatok ölelésében pislog a remek öthengeres, 2,5 literes, közvetlen benzinbefecskendezéses turbómotor, amely a TT RS és az RS3 motorházában is szolgálatot teljesít. A teljesítmény egészen embertelen a mérethez viszonyítva: az 503 lóerő és a 660 Nm-es csúcsnyomaték még a szupersport kategóriában is megállná a
helyét.

A bődületes teljesítményhez természetesen a Quattro állandó összkerékhajtás dukál, ami a vezetés élményét megőrzendő egy hatsebességes kézi váltóval kooperál.

Az autó alatt hatalmas, különleges formájú 19 colos felnik és a rájuk húzott, alacsony profilú 255/30R19-es abroncsok gyűrik az aszfaltot, mögöttük pedig elöl belső hűtésű kerámiatárcsákkal, hátul hagyományos acéltárcsákkal szerelt fékszerkezetek várják, hogy izzásig hevítsék őket. A felfüggesztéseket is igényesre szabták a mérnökök, a lengéscsillapítók mind húzó-, mind nyomófokozatban állíthatóak.

Ha az említett tekintélyt parancsoló teljesítmény mellett még a csekély, 1390 kg-os tömeget is hozzáadjuk az egyenlethez, akkor vészjósló menetteljesítményeket sejthetünk a puszta számok ismeretében. És milyen igazunk lesz: a legkisebb Audi 3,7 másodperc alatt lövi fel magát 0-ról 100 km/h-ra, de a 200 km/h eléréséhez is csupán 10,9 másodpercre van szüksége, a végsebesség pedig szokás szerint 250 km/h-ban maximalizálódik az elektronika által. A kiváló rugalmasságot mi sem bizonyítja jobban, minthogy negyedik fokozatban a 80-120 km/h-s mutatvány mindösszesen 2,4 másodpercet vesz igénybe

A turbófeltöltőt, az töltőlevegő-hűtőt és a kipufogórendszert mind-mind a brutális erőforráshoz lett igazították a gyáriak, ráadásul a DTM-es Audik stílusában, a bal hátsó kerék előtt távoznak a motorból kiáramló forró gázok a levegőbe - ahogy a megunhatatlan öthengeres hang is. További különlegességként szolgál a szénszálas tető, a fekete méhsejtmintás hűtőrács, a dupla hátsó légterelő, valamint a méretes diffúzor. Belül sem tétlenkedtek a tervezők: karbon és alumínium fogad mindenütt, a középkonzolon az olajnyomást, a töltőnyomást és a feszültséget figyelő műszerek vonják magukra a figyelmet, a biztonságról pedig négypontos övek gondoskodnak. A szériagyártásra sajnos nincs esély, így csak az Audi-rajongók álma maradhat a szélvészgyors méregzsák.


Forrás: www.autopult.hu